top of page

Korona Gór Polski – Waligóra 936 m n.p.m. czyli sudecka ściana płaczu.

  • Zdjęcie autora: Dariusz Tereńczuk
    Dariusz Tereńczuk
  • 25 sie 2023
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 6 wrz 2023



Waligóra szlak

Jest to najwyższy szczyt Gór Suchych i całych Gór Kamiennych, który należy zdobyć ubiegając się o tytuł Zdobywcy Korony Gór Polski, jednak zdecydowanie nie powinien to być jedyny powód naszej wizyty w tym miejscu. Wyjście na szczyt można rozpocząć z malowniczo położonego schroniska „Andrzejówka”. Ze schroniska na szczyt dzieli nas zaledwie pół godziny marszu, odległość jest niewielka, to niespełna dwa kilometry, jednak na ostatnich trzystu metrach przyjdzie nam pokonać ponad 120 metrów przewyższenia.



Waligóra szlak zółty

Po wyjściu ze schroniska kierujemy się żółtym szlakiem w stronę lasu. Po minięciu tablic informacyjnych i szlabanu docieramy do rozwidlenia dróg, natomiast ani prawa, ani lewa nie będzie naszym szlakiem. Wybieramy ścieżkę pośrodku, schowaną w gęstym lesie i pnącą się zdecydowanie w górę. Leśny szlak charakteryzuje się agresywnym podejściem. Podczas wejścia na górę, możemy skorzystać z licznych ułatwień, które na naszej drodze

Waligóra - podejścia na szczyt

postawiła sama natura. Korzenie drzew gęsto porastające górę, niczym naturalne poręcze pozwolą na znalezienie dodatkowego punktu podparcia podczas nabierania wysokości. Szlak jest dość dobrze oznaczony, w celu dotarcia na wierzchołek należy kierować się cały czas w górę.


Po chwili wysiłku docieramy na szczyt, gdzie znajdziemy kamienny znak z nazwą góry i jej wysokością 936 m n.p.m. Pieczątkę potwierdzającą zdobycie szczytu znajdziemy w pobliskim schronisku. Wrócić możemy tą samą drogą, którą górę zdobyliśmy. Korzystając z okazji, warto odwiedzić ruiny pobliskiej owczarni czy Pałacu Hochbergów.



Waligóa widok

Korona Gór Polski - Waligóra 936 m n.p.m. 10/28


Waligóra to jeden ze szczytów należących do Korony Gór Polski, którego zdobycie nie powinno zająć więcej niż godzinę, natomiast wizyta tutaj jest wspaniałą okazją do zapoznania się z okolicą i atrakcjami, które oferuje.


Schronisko „Andrzejówka”


Schronisko Andrzejówka

Schronisko „Andrzejówka” zdecydowanie jest jedną z moich ulubionych górskich przystani. Klimat panujący w schronisku, zdecydowanie różni się od komercyjnych miejsc, na które w górach możemy się natknąć. Pyszna kuchnia (również VEGE), sympatyczna obsługa, możliwość noclegu w pokojach od dwu, do siedmioosobowych czy na polu namiotowym. Właściciel zdecydował się na nieodpłatne udostępnienie nielimitowanej, filtrowanej wody pitnej gościom pola namiotowego, co pokazuje, że nie na wszystkim trzeba zarabiać. Na terenie obiektu, jak w większości szanujących się schronisk rezyduje kot, w tym wypadku jest to czworonóg o wdzięcznym imieniu „Buła”, niestety nie było mi dane się z nim przywitać.


Schronisko oferuje również szereg innych atrakcji:


Rowerowe wycieczki z przewodnikiem.

Spacery ornitologiczne

Spacery zielarskie

Silent Disco

Nocne wyjście z lampionami na Waligórę


oraz wiele innych.


Podczas pobytu w Andrzejówce, możecie odwiedzić również inne okoliczne atrakcje takie jak ruiny średniowiecznych warowni i cerkwi. Zimą można przyjechać tu na narty zjazdowe, biegowe lub sanki.


Miałem okazję odwiedzić to miejsce zarówno zimą, jak i latem, każda z pór roku oferuje inne atrakcje, które umilą pobyt.


Kopalnia melafiru Rybnica Leśna


Do schroniska prowadzi szeroka, asfaltowa, świeżo wyremontowana droga dojazdowa. Dodatkową atrakcją w okolicy jest kopalnia melafiru "Rybnica Leśna". Krajobraz kopalni wygląda wręcz kosmicznie, dodatkowo w tym roku była możliwość obejrzenia wyrobisk kopali z bliska, podczas dni otwartych.






Comments


bottom of page