top of page

Śnieżka (1602 m n.p.m) – Najwyższy szczyt Republiki Czeskiej.

  • Zdjęcie autora: Dariusz Tereńczuk
    Dariusz Tereńczuk
  • 13 wrz 2023
  • 4 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 15 paź 2023


Najwyższy szczyt Republiki Czeskiej, Śnieżka

Śnieżka to nie tylko jeden ze szczytów Korony Gór Polski, ale jednocześnie jest to najwyższy szczyt Czech co sprawia, że zalicza się do Korony Europy. Góra oferuje wiele wariantów wejścia, które różnią się od siebie zarówno widokami, jak i trudem, jaki trzeba będzie włożyć w zdobycie szczytu. Osobiście zdobywałem szczyt wielokrotnie zarówno z polskiej, jak i czeskiej strony.


Opcje dostania się na szczyt Śnieżki:


  • Kolejka od czeskiej strony. Pec pod Sněžkou.

Początkowa stacja kolejki znajduje się w górskim miasteczku Pęc pod Sněžkou (750 m n. p. m.), kolejkę tworzą czteroosobowe zamykane kabiny, które kursują od 08:00 do 19:00. W szczycie sezonu letniego przejazd w obie strony to wydatek 480 koron, czyli jakieś 90 zł. Ciekawostką jest fakt, że na szczyt można wjechać z psem. Pies, który jeździł kolejką górską będzie nas kosztował około 20 zł.

Cennik czeskiej kolejki na Śnieżkę: https://www.snezkalanovka.cz/pl/cennik/

  • Kolejką z polskiej strony. Karpacz Ski Arena.

Z Karpacza dojedziemy na Kopę, czyli na wysokość 1350 m n.p.m. skąd przyjdzie nam pokonać 250 metrów przewyższenia na dystansie 2,3 km. W drodze na szczyt mijamy schronisko Dom Śląski 1395 m n.p.m., z którego w około czterdzieści minut dotrzemy na szczyt 1602 m n.p.m.

Cennik polskiej kolejki na Śnieżkę: https://karpaczskiarena.pl/lato/cennik/

  • Szlakiem od polskiej strony:

Doliną Łomniczki, zielonym/żółtym szlakiem przez Schronisko PTTK Nad Łomniczką 1011 m n.p.m. następnie czerwonym do Schroniska Dom Śląski. 1395 m n.p.m., żeby finalnie czerwonym lub niebieskim dotrzeć na szczyt 1602 m n.p.m.



  • Z Kościoła WANG 882 m n.p.m., przez schroniska:

a) Schronisko PTTK Samotnia 1195 m n.p.m. b) Schronisko PTTK Strzecha Akademicka 1266 m n.p.m. c) Schronisko Dom Śląski 1395 m n.p.m. lub innym z dostępnych szlaków, które zaprowadzą nas na szczyt. Wybierając się na Śnieżkę należy pamiętać, że w wysokim sezonie turystycznym końcowy odcinek szlaku prowadzący zakosami na szczyt jest jednokierunkowy i można nim wejść tylko w górę.


  • Pieszo od strony czeskiej:

Z miejscowości, w której startuje kolejka na szczyt Pec Pod Snezkou, zielonym szlakiem do schroniska Horska Bouda Růžohorky 1280 m n.p.m., następnie żółtym szlakiem na szczyt.


Liczbę schronisk, które mijamy w drodze na szczyt Śnieżki, przewyższa jedynie ilość możliwych wariantów, którymi możemy zdobyć górę. Szlaków jest bardzo dużo, co umożliwia wybór odpowiedniego niezależnie od naszej kondycji.


Śnieżka – Opis wejścia na szczyt od strony Republiki Czeskiej.



wejście na szlak pec pod snezkou

Kolejną wyprawę na Śnieżkę realizowałem w ramach projektu Korony Europy, dlatego też zdecydowałem się na zdobycie najwyższego szczytu Czech, rozpoczynając marsz z terytorium Republiki. W tym celu udałem się do czeskiego miasteczka Pec pod Sněžkou, które oferuje bogatą bazę noclegową w przystępnych cenach oraz możliwość posmakowania regionalnej kuchni. W miejscowości jest wiele parkingów, na których można zostawić samochód, ja korzystałem z hotelowego parkingu, natomiast wybór jest duży, a koszt za cały dzień to około 250 koron.


(Link do parkingu: https://www.pecpodsnezkou.cz/pl/parkowanie/),



zielony szlak Śnieżka

Żeby rozpocząć wędrówkę, przy HOTELU PECR DEEP należy przeprawić się mostkiem na drugą stronę rzeki Upa i wejść na zielony szlak, prowadzący do schroniska, które będzie świetną okazją do chwili wytchnienia. Droga do schroniska przez zdecydowaną większość prowadzi przez las, co sprawia, że wędrujemy w cieniu, który uprzyjemnia podróż. Przewyższenie nie jest duże, a dystans pokonuję szybko. Co jakiś czas napotykam na miejsca, w których będzie można chwilę odpocząć. Po około godzinnej wędrówce kamienną ścieżką docieram do zabudowań, gdzie można zostać na dłużej w celu skosztowania regionalnych specjałów lub od razu ruszyć dalej w kierunku szczytu.

żółty szlak Śnieżka

Dalej na wierzchołek prowadzi żółty szlak, przez chwilę przyjdzie nam iść asfaltową drogą, aż do stacji kolejki. Dla tych, którzy we wspomnianym wcześniej schronisku spędzili więcej czasu, niż planowali lub dali się skusić na degustację lokalnych trunków istnieje możliwość porzucenia dalszej pieszej wędrówki na rzecz dokończenia podróży na pokładzie kolejki. W moim przypadku taka opcja nie wchodziła w grę, dlatego śpiesznie podążam dalej w kierunku szczytu. Droga mija szybko i przyjemnie, wraz ze zwiększającą się wysokością drzewa ustępują miejsca niższym krzewom. Końcowy odcinek szlaku charakteryzuje się odrobinę ostrzejszym podejściem niż dotychczas, natomiast i tak jest o wiele łagodniejszy niż czerwony szlak od Polskiej strony tzw. Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Na szczyt prowadzą szerokie kamienne schody. Po niespełna godzinie od opuszczenia schroniska docieram na szczyt.


Najwyższy szczyt Republiki Czeskiej – Śnieżka 1602 m n.p.m.


Śnieżka - szczyt, zamknięte schronisko

Śnieżka - Dom Śląski

Niestety schronisko o jakże charakterystycznym, kosmicznym kształcie od 2009 roku jest całkowicie zamknięte do turystów. Otwarty pozostaje budynek czeskiej poczty, w którym znajduje się sklep i możliwość przybicia pieczęci upamiętniającej zdobycie szczytu, czy wysłanie pozdrowień z najwyżej położonej placówki pocztowej w Czechach, której historia sięga 1936 roku.

Śnieżka - tęcza

Tradycyjnie po chwili spędzonej na szczycie pora ruszać w drogę powrotną. Gdy tylko to możliwe na powrót wybieram inną drogę niż wejściowa, tak też było tym razem. Wybieram drogę prowadzącą przez Dom Śląski. Podczas zejścia chwilowe załamanie pogody wynagrodzone zostało piękną tęczą. Z Domu Śląskiego kieruję się na niebieski szlak, prowadzący przez Vodopady

Rzeka Upa Pec pod Snezkou

Rudneho Potoka. Schodząc należy uważać na śliskie kamienie, jest to droga odrobinę bardziej wymagająca niż szlak, którym wchodziłem, natomiast dodatkowy trud rekompensują zdecydowanie lepsze widoki. Zmierzając niebieskim szlakiem w kierunku miasteczka towarzyszyć nam będzie rzeka UPA, którą musieliśmy przekroczyć, wchodząc na szlak u podnóża góry. Dolina prezentuje się bardzo malowniczo, końcówka szlaku prowadzi przez kilka restauracji, gdzie możemy uczcić udaną wycieczkę. Cała trasa to niespełna 14 kilometrów, których przebycie nie powinno zająć więcej niż 5 godzin. Suma przewyższeń to 900 metrów.




Zdobycie Śnieżki przybliżyło mnie do zdobycia Korony Europy, jednocześnie było wspaniałą wycieczką i okazją do kolejnej wizyty w Karkonoszach.



Śnieżka 1603 m n.p.m. - model góry 3D


Śnieżka 1602 m n.p.m - Galeria Zdjęć





Comentários


bottom of page